Jak inwestować w kryptowaluty?

Cześć!

Od czasu kiedy zacząłem się interesować tematem kryptowalut i udostępniać informację na ten temat, wiele osób pytało mnie jak inwestować i od czego zacząć? Uznałem, że dobrym pomysłem będzie zebranie przydatnych informacji i przedstawienie ich krok po kroku. Oczywiście dany poradnik nie jest złotym środkiem do zarabiania, więc nie oczekuj od razu „kokosów” . Według mnie powinien ułatwić Ci początek przygody ze światem kryptowalut jak i pierwszymi inwestycjami.

 

 • Umiejętność poruszania się po giełdach kryptowalut

Jest to pierwszy podstawowy element który każdy chętny na zainwestowanie swoich środków będzie musiał przyswoić. Czy jest to trudne? Absolutnie nie.

Nie potrzeba mieć żadnego doświadczenie. Poruszanie się po giełdach nie jest rzeczą nadto skomplikowaną a zwłaszcza, ze główna giełda z której korzystam jest w języku polskim.

Link do BitBay ➡ https://auth.bitbay.net/

Link do giełdy zagranicznej ➡ https://www.binance.com/

Po co mi konto na giełdzie zagranicznej?

Przede wszystkim jest tam wiele więcej pozycji do kupna a więc występuje więcej możliwości do inwestycji.  Kolejną kwestią jest to, że przeważnie ceny na giełdach się różnią i bardzo dobrym pomysłem jest odnalezienie okazji na  przesłanie swoich środków na drugą giełdę w celu sprzedaży po lepszej cenie – tzw. arbitraż ( pamiętając o danych prowizjach występujących na giełdach).

 

 • Wiedza o rynku kryptowalut

Kolejnym elementem jest właśnie wiedza na temat rynku kryptowalut. Nie wiem czy wiesz, ale rynek ten jest bardzo dynamiczny i naprawdę tutaj wiele się dzieje. Po kilku dniach nieobecności możemy mieć naprawdę duże zaległości. Informacja jest tu „na wagę złota”. Skąd ją pozyskać?

Jest to liczba serwisów z których osobiście korzystam do pozyskiwania informacji.

Zagraniczne:

 1. https://www.coindesk.com/
 2. https://www.reddit.com/
 3. https://github.com/
 4. https://cointelegraph.com/
 5. https://bitcointalk.org/

Polskie:

 1. https://bitcoin-online.pl/
 2. https://bithub.pl/
 3. http://bitcoin.pl/
 4. https://forum.bitcoin.pl/
 5. https://cryptonews.pl/

 

Więcej informacji jest na zagranicznych forach bądź serwisach, także umiejętność angielskiego się bardzo przyda.

Przykładowo potrzebujemy wyszukać informacji o projekcie NEO. Wybierając stronę reddit.com wpisujemy hasło w wyszukiwarkę i przechodzimy do pierwszej wyświetlanej pozycji. Mamy wszystko „ na tacy” ➡ https://www.reddit.com/r/NEO/

Nie ukrywam, że przyda Ci się trochę pojęć technicznych i zrozumienie trendu rynku, ale to wszystko da się przyswoić. Obserwacja rynku jest istotna gdyż poznasz jak to wszystko działa.

 

 • Okres inwestycji

Gdy już przyswoiłeś pewną dawkę wiedzy pozostaje odpowiedzieć na dwa ważne pytania.

Czy jesteś dobrym traderem?

Na jaki okres chcesz zainwestować swoje środki?

 

Brak doświadczenia nie przeszkadza nam żeby zacząć, gdyż naprawdę mamy wiele analiz technicznych umieszczanych w internecie. Często informacje czy spekulacje mają duży wpływ na szybkie ruchy kursów. Wszelakie aktualizacje, odnowienia projektów i wprowadzanie walut na nowe giełdy mogą się przełożyć na wystrzał kursu.

Co wybrać?

Short term – krótki termin.

Day Reading czyli kupowanie i zamykanie pozycji tego samego dnia może przynieść zysk, ale również stratę. Oczywiście czas trwania takiej pozycji nie stawiam sztywno na jeden dzień tylko spokojnie do tygodnia.  Do tej inwestycji polecam ustawianie pozycji stop loss, w której automat sprzedaje naszą ofertę po niższej cenie niż kupiliśmy.  Pomoże nam to kontrolować i zabezpieczyć kapitał przed większą stratą.

Filmik jak ustawić stop loss na giełdzie Bittrex ➡ https://www.youtube.com/watch?v=VmYGME3n2xs&t=2s

Nastawiając się na zysk krótkoterminowy przede wszystkim musimy się dowiedzieć wokół jakiego projektu robi się dosłownie „szum”. Jak pisałem wyżej informacja generuje dosyć spore ruchy.

Inwestowanie krótkoterminowe bardzo często powiązane jest z emocjami, dlatego szczególnie odradzam je osobom które nie mają „zimnej głowy” i po prostu nie mają na to czasu.

 

 

Long term – długi termin

Inwestycję długoterminowe rozumiem przez okres powyżej roku. To może kupić i zapomnieć?

W zasadzie jest to pewna metoda, gdyż nie panikujemy gdy dany kurs spada a więc emocje możemy pozostawić na bok.  Minus jest taki, iż musimy być po prostu cierpliwi.

Przechodząc do konkretów głównym czynnikiem tutaj jest zapoznanie się z projektem od „podszewki” oraz pełna wiara w niego. Lokowanie środków na długi termin również niesie za sobą ryzyko. Z drugiej strony biorąc pod lupę cenę Bitcoina długoterminowo kupując w dowolnym momencie nikt nie wyszedłby na minus.

 

Mid term, czyli średni termin to połączenie długiego i krótkiego terminu a więc już nie będę go opisywał.

Pamiętaj nigdy nie kupuj na górce i inwestuj tyle środków ile możesz stracić! Panuj nad emocjami.

 

 • Dywersyfikacja środków

Dywersyfikacja to nic innego jak podzielenie/rozdrobnienie swojego kapitału na inwestycję w parę pozycji.

Przykładowo :

Inwestując 3000 PLN biorę pod uwagę dywersyfikację, więc 1/3 z tego inwestuję w Bitcoina, 1/3 w Litecoina oraz 1/3 w Liska.

Celem dywersyfikacji jest zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego. Jest to bardzo ważne przy alokacji kapitału. Inwestując w jednym kierunku mamy większe ryzyko – jeśli inwestycja się nie powiedzie to poniesiemy stratę.

 

Podsumowując żeby ogarniać temat trzeba poświęcić trochę czasu. Uważam, że jest to bardzo ciekawe,  można się pochłonąć oraz coś zarobić. Nie rzucaj wszystko na jedną kartę i nie zaczynaj od dużych stawek. Z czasem zobaczysz jak będzie Ci szło coraz lepiej.

Powodzenia!