Czym jest Smart Contract?

“Smart Contract”, czyli inteligenta umowa to pojęcie, które zostało użyte pierwszy raz w 1994 roku przez Nicka Szabo. Amerykański informatyk chciał użyć rozproszonej księgi do przechowywania umów. Jest to nic innego jak umowa prawna w formie kodu źródłowego, pomiędzy dwoma stronami, wpisana w blockchain. Rozwiązanie to zawiera ścisłe zasady i przepisy negocjowania umów.

Czym to się różni od tradycyjnej umowy?

W inteligentnym kontrakcie różnica jest tylko jedna, umowa konwertowana jest na zapis programu komputerowego (w określonym języku programowania) i przechowywania w sieci blockchain. Tradycyjne umowy na papierkach przechodzą powoli w niepamięć, zastępuje je format cyfrowy. Przyszłościowe rozwiązanie, które pojawia się w teraźniejszych czasach.

Jak działa Smart Contract na przykładzie ICO?

Skoro wiesz już czym jest ICO z poprzedniej lekcji, to pokaże Ci jak działa inteligentna umowa podczas zbierania funduszy.

Firma Y ogłosiła ICO swoich tokenów o nazwie X. W organizowanej przedsprzedaży jeden X kosztował 0,001 ETH, a więc 1000 tokenów X to 1 ETH. Dzięki wykorzystaniu inteligentnej umowy, każdy inwestor wysyłający kryptowalutę Ether otrzyma odpowiednią ilość tokenów X, na adres z którego wysyłał fundusze.

Pamiętaj, nigdy nie inwestuj w ICO prosto z giełd, gdyż w tym przypadku nie znasz swój klucz prywatny (chyba, że chcesz wzbogacić giełdę).

Nie bez przypadku wymieniłem tutaj Ethereum, gdyż jest to jak na razie największa platforma stworzona i zaprojektowana do wspierania Smart Contracts. Linie kodu pisane są w języku platformy Ethereum – Solidity, który jest porównywalny do Java Script.

Co ciekawe Bitcoin także wspiera Smart Contracts, lecz ma większe ograniczenia niż platforma stricte do tego przeznaczona.

Smart Contract – inne zastosowanie

Marek szukał osoby, która wykonałaby dla niego pewien projekt. Bartek zgłosił się do wykonania tego zadania. Wszystkie warunki,wytyczne oraz nagroda były zawarte w umowie cyfrowej. Dopóki Bartek nie wyśle całkowicie skończonego projektu, dopóty nie otrzyma pieniędzy.

Pozytywne aspekty takiego rozwiązania to:

  • ochrona przed oszustwem, gdyż weryfikacja odbywa się w łańcuchu bloków,
  • proces następuje automatycznie, jeśli warunki są spełnione, to wtedy dojdzie to zakończenia umowy,
  • osoba trzecia nie ma do nich wglądu, brak pośredników to także oszczędność pieniędzy,
  • nie da się tego wykasować, zmienić, a także zgubić,
  • oszczędność czasu pomijając papierkową robotę na spisywanie umów;

Inteligentne umowy mogą mieć zastosowanie w wielu branżach, od nieruchomości po opiekę zdrowotną, zachowując zdecentralizowany charakter dzięki sieci blockchain. Są w pewien sposób uzupełnieniem do świata kryptowalut, gdyż wykorzystują ten system płatności do zawierania szybszych, przejrzystych i bezpieczniejszych umów. Warto też wiedzieć, że konkurencja platform do Smart Contracts nie śpi, z boku czyhają takie projekty jak NEO, Qtum, Waves i w przyszłości Lisk.

W kolejnej zakładce dowiesz się nieco o pozyskiwaniu kryptowalut za darmo, kliknij tutaj.