Moje spostrzeżenia odnośnie “kryptowaluty” Facebooka. Jak Libra Coin wpłynie na rynek Bitcoina i inne krypto?

Facebook Inc. ostatnio zaprezentował plany wprowadzenia nowej kryptowaluty o nazwie Libra Coin. Planowana data uruchomienia sieci to 2020 rok (brak konkretnego terminu). Libra ma być stabilną walutą zbudowaną na bezpiecznym open-source’owym blockchainie (Bitcoin również ma otwarty kod żródłowy), wspieraną rezerwą prawdziwych aktywów i zarządzana przez niezależne stowarzyszenie. Najbardziej prawdopodobne jest to, ze Libra będzie 1:1 w stosunku do dolara amerykańskiego.

Portfel dla kryptowaluty Libra ma być dostępny w aplikacji Messanger i WhatsApp. Ważnym elementem systemu będzie aplikacja Calibra. Ma ona umożliwić przekazywanie Libra Coin za pomocą smartfona za darmo i w tak prosty sposób, w jaki wysyła się SMS. Z ciekawszych informacji mogę jeszcze dodać to, że mają sporo partnerów (zdjęcie poniżej).

„Misją Libry jest stworzenie prostej globalnej infrastruktury finansowej dla ludzi z całego świata. [Projekt] napędza technologia blockchain, a jego uruchomienie zaplanowano na 2020 rok. Możliwość korzystania z mobilnych płatności może mieć istotny, pozytywny wpływ na życie ludzi, ponieważ nie musisz zawsze mieć przy sobie gotówki (…). Jest to szczególnie ważne dla osób, które nie mają dostępu do tradycyjnych banków lub usług finansowych. Obecnie jest około miliarda ludzi, którzy nie mają konta bankowego, jednak posiadają telefon komórkowy. Dążymy do tego, aby każdy mógł łatwo wysyłać i odbierać pieniądze, tak jak używasz naszych aplikacji do natychmiastowego udostępniania wiadomości i zdjęć.”

Brzmi to całkiem rozsądnie, lecz nie jest nowością, jeśli chodzi o sam zamysł. Zastanawia mnie jedno, czy faktycznie Libra będzie miała otwarty kod źródłowy jak Bitcoin, w którym to transakcje są jawne. Tak naprawdę Facebook ma już mnóstwo danych, gdy dorzuci do tego worka jeszcze swój system finansowy to będzie jeszcze większym mocarstwem internetowym. Setki i miliony danych o użytkownikach i ich majątku? Brzmi trochę strasznie. Nie chce tu siać paniki, ale chyba każdy z nas pamięta aferę, w której Mark „Cukier” sprzedał dane milionów użytkowników.

Żródło: https://businessinsider.com.pl/

Dodatkowo dziwnym zjawiskiem, które mi się nie podoba jest fakt, że będzie ona kontrolowana przez Stowarzyszenie Libra. Do którego mają możliwość dołączenia podmioty inwestujące kwotę rzędu 10 milionów dolarów. Wcześniejsza mowa o otwartym kodzie źródłowym staje się mitem. To jest po prostu ABSURD, którego struktura przypomina bank centralny.

Zdaniem Andreasa Antonopoulosa – eksperta w dziedzinie technologii blockchain i kryptowalut, to banki powinny mieć powody do obaw, z powodu wprowadzenia Libra Coina.

Banki powinny się bać, bo gdy firmy technologiczne zaczną bawić się w bankowość, posiadając wszystkich tych użytkowników i doświadczenie w technologii, stwarza to duże wyzwanie dla banków.

Jak Libra Coin wpłynie na kryptowaluty?

Zdecydowanie możemy być spokojni, bo Libra nie jest żadnym zagrożeniem dla kryptowalut jako stable coin. Powiem nawet inaczej, jest to bardzo dobra informacja, ale dlaczego?

Ze względu na zasięg jaki posiada Facebook. Wystarczy, że większość użytkowników usłyszy hasło kryptowaluta a następnie zacznie szukać w Internecie o tym nieco informacji. Na co trafią?

A no właśnie na Bitcoina (później pewnie na inne krypto) i na pewno część użytkowników nie przejdzie obok tego bezinteresownie. Zacznie się szum od nowa, ludzie zaczną się nakręcać i masowo rozprzestrzeni się informacja o rynku kryptowalut. Według mnie to właśnie dzięki takiemu projektowi jakim jest Libra, Ci wszyscy, którzy nie mają dostępu do banków, będą chcieli dołączyć do świata finansów.

Podsumowując, Libra Coin nie koniecznie może być kryptowalutą, tylko dolarem w postaci elektronicznej w zamkniętym ekosystemie facebooka. Śmiem twierdzić, że będzie koniem trojańskim, który otworzy drogę prawowitym projektom.

Bardzo dużo osób pisało do mnie i pytało kiedy będzie można kupić kryptowalutę Facebooka (zapewne w celu inwestycji). Tak więc jak wyżej wspomniałem będzie to rok 2020, ale… Libra będzie miała stały kurs, więc nici ze spekulacji.

Szkoda, że nie dostaje tylu pytań odnośnie Bitcoina i innych projektów, tylko podrzucacie jakieś scamy jak m.in. Crypto Genius i pytacie czy to legitne. Zdaje sobię sprawę, że łatwa kasa kusi każdego, ale w 99,9% jest to po prostu chłam.

Tak na sam koniec, porównanie Libra Coina z FarmVille Cash 😉

Więcej kwestii technicznych o Libra coin znajdziecie tutaj: https://libra.org/en-US/white-paper/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *